Telefon służy nam obecnie nie tylko do nawiązywania połączeń, ale również urozmaicania codziennego życia, szybkiego…
Technologia
Jak odblokować telefon zablokowany wzorem?
Każdy posiadacz smartfona ma tę jedną szczególną możliwość zakładania blokady na owy przedmiot, w taki sposób, aby ten w chwili wpadnięcia w niepowołane ręce nie mógł zostać użyty. Taką blokadą może być najzwyklejszy w świcie PIN, dowolne hasło, czy wzór wyskakujący od razu po odblokowaniu telefonu na jego ekranie startowym. Zapominanie jest sprawą ludzką, więc czasem każdemu może wypaść z głowy PIN, hasło, czy właśnie wzór, o którym będzie tu mowa. Przeżywanie stresu związanego z myślą o zapomnieniu wzoru do telefonu i jednoczesne spędzenie kilku, a nawet kilkunastu godzin nad smartfonem jest często bezsensowne. Wielu zagubionych ludzi ma możliwość znalezienia tutaj klucz do swojego problemu, który z banalną łatwością można rozwiązać. Ze względu na to, że równie samych modeli telefonów, jak i systemów na owe urządzenia jest niezliczona masa, nie każda porada tutaj zawarta będzie złotym kluczem odpowiednim dla każdego telefonu.
Powrót do ustawień fabrycznych
Chyba pierwszą myślą po zapomnieniu wzoru do odblokowania smartfonu Apple, czy też z systemem Android, która jednocześnie jest podstawową metodą dostępną w każdym modelu takiego urządzenia przenośnego, jest reset i jednoczesny powrót do ustawień fabrycznych dzięki włączeniu telefonu w trybie recovery mode. Owa metoda ma także swój minus, którym jest całkowita utrata danych. Niemniej jednak, kiedy odblokowanie urządzenia jest ważniejsze niż same dane, jest to najlepsza istniejąca metoda. Przez fakt, iż każdy smartfon jest inny, dostęp do ustawień fabrycznych w tak zwanym trybie recovery mode może znacząco się od siebie różnić. Największą ilość informacji odnośnie włączenia wyżej wymienionego trybu można znaleźć na oficjalnych stronach producentów. Najczęściej jednak dokonać tego można za pomocą przycisków 'głośniej’, 'ciszej’ jak i 'power on’. Taka kombinacja pozwala wybrać opcję 'wipe data/factory reset’, a w następnym kroku 'Yes – delete all user data’. Kiedy dojdzie już do resetu, należy wybrać 'reboot system now’. Ot cała filozofia.
Wykorzystanie programów zewnętrznych
Poza tymi w pełni oficjalnymi i podstawowymi sposobami, które dotyczą tego co zrobić kiedy blokada ekranu zaczyna zawadzać, albo często jest zapominana, można posilić się na obejście takiej blokady dzięki różnorakim firmom zewnętrznym, które tworzą specjalistyczne oprogramowania, które pomagają w odblokowaniu smartfonów bez utraty danych, które często są bardzo ważne. Przykładowymi programami są:
-
Dr. Fone,
-
Phone Rescue for Android.
Korzystanie z nich jest dziecinne proste, a tego wszystkiego można dokonać po wcześniejszym zainstalowaniu ich na własnym telefonie.
Przy wykorzystaniu ADB
Internet bogaty jest również w inne, często o wiele bardziej zaawansowane metody tak jak Android Debug Bridge (ADB), który z powodzeniem można pobrać na własny komputer z rekomendowanej strony dla deweloperów Android.
Konto Google (Android 4.4 lub niższy)
Jeżeli smartfon Huawei, czy też inny działa na Androidzie 4.4, czy też niższym, można go z łatwością odblokować dzięki koncie Google, z którym to skojarzone jest urządzenie. W celu dokonania tego w pierwszej kolejności trzeba kilka razy spróbować odblokować telefon. Sprawi to tyle, że takie próby przyczynią się do pojawienia się na ekranie opcji 'Nie pamiętam wzoru’. Warto wybrać ową opcję i wpisać podstawowe dane, takie jak login, czy hasło do swojego konta Google powiązanego z telefonem. Takie zalogowanie się pozwala uzyskać dostęp do smartfona i jednocześnie zresetować hasło. Taka metoda w porównaniu do resetu umożliwia zachować wszystkie dane, które zostały zapisane na urządzeniu. Niestety telefony o systemach wyższych niż Android 4.4 nie będą tego obsługiwać.
Smart Lock (czyli Android 5.0 oraz wyższy)
Jeśli mowa o funkcji Smart Lock, ta wymaga swojej wcześniej aktywacji. Dzięki takiej opcji, smartfon z powodzeniem może być odblokowany, kiedy znajduje się w danej lokalizacji, czy też jest w dogodnej odległości od sparowanego z nim urządzenia, które nazywa się 'zaufanym urządzeniem’. Jeśli więc włączono ową funkcję i w późniejszym czasie zapomniano wzoru blokady, najlepszym rozwiązaniem może okazać się podróż w ustalone i tym samym zaufane miejsce lub zwykłe zbliżenie telefonu do równie zaufanego urządzenia i późniejsze sparowanie je razem. Takim prostym sposobem smartfon może zostać odblokowany, żeby po chwili ustalić w pełni nowe hasło. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w pomocy Google.
Podsumowując, najszybszą i jednocześnie najpewniejszą metodą, która niestety odpowiada również za utratę wszystkich danych, jest tylko i wyłącznie zresetowanie urządzania do pierwotnych ustawień. Wszystkie inne opisane wyżej metody mogą działać różnie w zależności od wersji programu Android, jak i tego czy zainstalowano odpowiednie aplikacje, których przeznaczeniem jest pomóc w odblokowywaniu smartfona. W tym celu zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o to, aby telefon był połączony z kontem Google, jak i rzecz jasna wyposażony w Smart Lock, czy inny odpowiedni program zewnętrzny. Co warte zaznaczenia, należy też pamiętać o tym, aby zawsze wykonywać kopie zapasowe danych, które gromadzą się na telefonie.