Budownictwo
Montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce: czy to się opłaca?

Montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce: czy to się opłaca?

Fotowoltaika to w dzisiejszych realiach nie tylko ciekawy trend z zakresu ekologii, ale również istotna szansa na spore oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznych warto będzie poznać kilka podstawowych faktów.

Czy fotowoltaika w Polsce jest opłacalna?

Montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce: czy to się opłaca?To z pewnością jedno z podstawowych zagadnień a zarazem pytanie, które jest zdecydowanie najczęściej formułowane przez osoby zainteresowane montażem paneli słonecznych. Z pozoru może się wydawać, że po prostu ze względu na specyfikę naszego położenia geograficznego instalacje fotowoltaiczne w Polsce raczej nie mają szansy na szczególną opłacalność. A jak przedstawia się sytuacja w rzeczywistości? Otóż według zgodnej opinii ekspertów nasz kraj posiada wręcz doskonałe warunki do tego, aby móc w sposób efektywny korzystać z energii słonecznych. Przede wszystkim więc warto wiedzieć, że średnie nasłonecznienie w Polsce jest bardzo podobne do warunków w Niemczech. Tymczasem to właśnie kraj naszych zachodnich sąsiadów od dawna jest światowym liderem jeżeli chodzi o wykorzystanie fotowoltaiki. Dlaczego jednak dokładnie nasze warunki klimatyczne sprawiają, że montaż instalacji fotowoltaicznych jest w Polsce opłacalny? W pierwszej kolejności wynika to z w miarę dobrego oraz stabilnego nasłonecznienia. Oczywiście, w miesiącach letnich panele fotowoltaiczne będą generować więcej energii, niż w pozostałe pory roku. Jednak z drugiej strony słoneczne dni zdarzają się przecież nawet zimą, a tak się składa, że to właśnie w warunkach zimowych panele słoneczne są w stanie osiągać najwyższą wydajność(będzie o tym mowa w dalszej części tekstu). Co również bardzo ważne, raczej nie mamy w Polsce do czynienia na przykład z długimi okresami potężnych upałów, jak ma to miejsce w innych szerokościach geograficznych. Wiele osób sądzi, że bardzo wysokie temperatury oraz słońce parzące nieustannie przez wiele tygodni to wręcz doskonałe warunki dla pozyskiwania energii słonecznych. W rzeczywistości jednak sprawa jest znacznie bardziej złożona. Otóż wszelkiego rodzaju skrajne warunki pogodowe są w stanie uszkadzać panele słoneczne, co skutkuje zmniejszeniem ich wydajności. Dotyczy to zarówno upałów oraz bardzo wysokich temperatur, jak też chociażby silnego mrozu, gradu, nie wspominając już o bardziej gwałtownych zjawiskach atmosferycznych. Jak więc widać, umiarkowany oraz raczej spokojny klimat, w jakim położona jest Polska to w rzeczywistości naprawdę korzystne warunki jeżeli chodzi o montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pozyskiwanie energii ze światła słonecznego. Oczywiście, aby nasza instalacja fotowoltaiczna była wydajna, konieczne będzie uwzględnienie również kilku innych, również bardzo istotnych czynników.

Zobacz również:

O czym jeszcze należy pamiętać decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych?

Przede wszystkim same prace w zakresie instalacji paneli słonecznych należy zlecić profesjonalistom. Musimy pamiętać, że wydajność instalacji będzie warunkowana chociażby takimi czynnikami, jak prawidłowy kąt nachylenia paneli, skierowanie ich w odpowiednim kierunku oraz szereg innych detali technicznych. Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznych odgrywa ogromną rolę również ze względu na trwałość paneli. Jeżeli będą one prawidłowo zainstalowane, po prostu dłużej utrzymają wydajność. Prawidłowy montaż zakłada również takie ustawienie paneli, aby w mniejszym stopniu były one podatne na czynniki mogące ograniczać efektywność instalacji fotowoltaicznej. Mowa tutaj przede wszystkim o osadzie z deszczu, błocie, kurzu czy śniegu. Oczywiście, zwłaszcza w porze zimowej oraz jesiennej konieczne będzie także czyszczenie paneli. Również w tym zakresie najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalistów. Wynika to po pierwsze z kwestii bezpieczeństwa, a po drugie jest związane z faktem, że panele są dosyć delikatne i musi to zostać uwzględnione w trakcie ich czyszczenia. Należy także mieć na uwadze fakt, że tani montaż instalacji fotowoltaicznych niekoniecznie okaże się korzystnym rozwiązaniem. Panele mają przecież wydajnie działać oraz generować energię przez długi okres. Prawidłowy montaż oraz konserwacja to zaś kluczowe wręcz warunki, które umożliwiają zachowanie przez instalację fotowoltaiczną odpowiedniej żywotności. Pamiętajmy, że większa wydajność paneli słonecznych oznacza po prostu większą oszczędność na prądzie. Właśnie z tego powodu oszczędzanie na montażu lub konserwacji instalacji fotowoltaicznych może być uważane za strategię raczej krótkowzroczną. 

Sprawdź koniecznie:

Podsumowanie

Czy więc w ostatecznym rozrachunku montaż instalacji fotowoltaicznych w polskich warunkach klimatycznych jest opcją opłacalną? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że same warunki klimatyczne oraz takie parametry, jak np. nasłonecznienie to jedynie pewna część czynników, które warunkują opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Jeżeli chcemy, aby panele słoneczne służyły nam w wydajny sposób przez wiele lat, naprawdę warto będzie się zatroszczyć zarówno o profesjonalny montaż, jak też regularną oraz efektywną konserwację. Dopiero przy spełnieniu tych warunków będziemy mogli liczyć na to, że inwestycja w fotowoltaikę zwróci się nam z nawiązką w stosunkowo krótkim okresie.