Zdrowie
Jak wygląda podstawowy zabieg podologiczny?

Jak wygląda podstawowy zabieg podologiczny?

Jeśli szukasz doświadczonego podologa, to dobrze trafiłeś. Właśnie podologią oraz zabiegami wykonywanymi przez podologa chcemy się zająć w tym artykule. Korzystanie z usług podologa nie jest jeszcze takie popularne. Zabieg podologiczny podstawowy pozwala nam utrzymać nasze stopy w idealnej kondycji. Zanim się zdecydujemy na ten zabieg, to powiedzmy sobie, czym on jest oraz jak należy się do niego przygotować.

Czym jest podstawowy zabieg podologiczny?

Podstawowy zabieg podologiczny jest także nazywany pedicure medycznym, czy też leczniczym. Zabieg ten polega na obcięciu paznokci oraz opracowaniu około paznokciowych wałów. Oczywiście opracowywana jest podeszwa naszej stopy. Do usunięcia skóry zrogowaciałej podolog używa frezarki specjalnej z końcówkami wymiennymi. Mają one różną gramaturę. Drugie narzędzie to specjalny skalpel.

A czy wiesz, czym się różni podstawowy zabieg podologiczny od zabiegu pedicure kosmetycznego, który wykonujemy u kosmetyczki? Różnicą główną jest to, że podolog pracuje na skórze suchej. Eliminuje to na pewno ryzyko usunięcia za dużej ilości naskórka. Wymaczanie skóry stóp u kosmetyczki zaburza również obraz wszelkich zmian chorobowych. W podologicznym gabinecie korzysta się tylko i wyłącznie z narzędzi sterylnych lub też z elementów jednorazowych. Z kolei podolog korzysta z atestowanych oraz profesjonalnych środków. Zabieg dzięki temu jest wykonywany z zachowaniem wszystkich standardów medycznych.

Jak często oraz czy warto wykonywać podstawowy zabieg podologiczny?

Sama częstotliwość wykonywania zabiegu podstawowego podologicznego jest kwestią indywidualną każdego pacjenta. U co po niektórych zmiany się pojawiają znacznie szybciej. Zaleca się najczęściej stosowanie go co cztery lub też sześć tygodni. Poddawanie się regularne zabiegowi pomoże nasze stopy utrzymać w kondycji zdrowotnej wręcz idealnej.
Dzięki podstawowemu zabiegowi podologicznemu na naszych stopach nie pojawiają się kompletnie żadne zmiany chorobowe. Podolog podczas swojej pierwszej wizyty zakłada kartę pacjenta, w której prowadzi dokładną dokumentację wszelkich zabiegów. Wizyta także jest poprzedzona dokładnym wywiadem, co do wszelkich przebytych chorób, które mogą być sporą przyczyną problemów ze stopami. Podolodzy także doradzają, jak skracać prawidłowo paznokcie , aby nie mieć kompletnie problemów z wrastanie, jak i także jak dbać o stopy w domowych warunkach.

Jak rozpoznać dobrego podologa?

Podolog, który jest świadomy swojego zawodu oraz odpowiedzialności, jaka spada na niego, diagnozuje oraz leczy swoich pacjentów niezwykle wnikliwie. Specjalista przeprowadza mnóstwo konsultacji, wywiadów, a w rezultacie w bardzo szybko sposób rozwiązuje skórne problemy oraz problemy płytki paznokciowej. Niekiedy wcześniej pacjenci kilka lat leczyli się u innych specjalistów medycznych zawodów. Zaleta zawodu podologa jest określony ściśle zakres działania. Mowa o skórze, stopie oraz przydatkach. Podolog jest zawodem bardzo potrzebnym. Jest to także zawód coraz bardziej doceniany przez innych specjalistów. O kim mowa? Mowa o pielęgniarkach oraz lekarzach.

Czym zajmuje się podolog poza podstawowym zabiegiem podologicznym?

Osobami najczęściej zgłaszającymi się do podologa są diabetycy, osoby borykające się ze wzrastającymi paznokciami, jak i osoby starsze. Do tego są osoby z bolesnymi nagniotkami oraz odciskami. Poza tym osoby z przewlekłymi infekcjami wirusowymi, grzybicznymi oraz bakteryjnymi. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na występowanie rogowych zmian w obrębie podeszwy stóp, jak i płytek paznokciowych, ponieważ w znacznej większości przypadków wynikają one z ustawienia nieprawidłowego kończyn dolnych, obciążenia stóp przy chodzeniu oraz innych problemów, które są związane z biomechaniką dolnych kończyn.

Jakie są najczęstsze problemy, z którymi się zgłaszamy do podologa? Problemy, z którymi się zgłaszamy do podologa, powinniśmy podzielić na konkretne kategorie. Pierwsze z nich to na pewno problemy ze skórą stóp. Do nich należą: infekcje grzybicze, nadmierna potliwość, infekcje bakteryjne, zrogowacenia, pękające pięty, a do tego brodawki wirusowe.
Kolejna grupa problemów to problemy z płytką paznokciową. Tutaj mówimy o infekcjach bakteryjnych, grzybiczych, rekonstrukcji płytki paznokciowej, paznokciach pogrubionych, rurkowatych, odklejaniem się płytki paznokciowej oraz wrastające paznokcie.

Czasami ludzie nie chcą zgłaszać się ze wszystkimi swoimi problemami do specjalistów. Dlaczego? Z uwagi na koszta, czas oraz wstyd. Jednak nie można zapominać o swoich problemach. Czasem ze zwykłych odcisków, czy też nagniotków mogą powstać poważne dolegliwości oraz schorzenia. Nie dopuśćmy do tego. Należy o siebie dbać i wszelkie problemy zgłaszać specjalistom. Bez tego ani rusz. Dostęp do podologów jest naprawdę szeroki. W zasadzie w każdym miejscu dobrego podologa bez problemu znajdziemy. Jest to odpowiednie podejście nie tylko ze względu na wygląd naszych stóp, ale także z uwagi na nasze zdrowie, które powinno być dla nas najważniejsze.